Raport Unctad: RCEP da początek nowemu ukierunkowaniu światowego handlu

January 26, 2022
najnowsze wiadomości o firmie Raport Unctad: RCEP da początek nowemu ukierunkowaniu światowego handlu

Raport Unctad: RCEP da początek nowemu ukierunkowaniu światowego handlu

 

 

        

W raporcie badawczym opublikowanym niedawno przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wskazano, że umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP), która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., stworzy największą strefę gospodarczo-handlową w świat.

Według raportu RCEP stanie się największą umową handlową na świecie opartą na produkcie krajowym brutto (PKB) krajów członkowskich.W przeciwieństwie do tego główne regionalne umowy handlowe, takie jak Wspólny Rynek Ameryki Południowej, Afrykańska Strefa Wolnego Handlu, Unia Europejska, umowa USA-Meksyk-Kanada, również wzrosły w stosunku do globalnego PKB.

Raport wskazuje, że RCEP będzie miał ogromny wpływ na handel międzynarodowy, a skala ekonomiczna i witalność handlowa tej wschodzącej grupy sprawią, że stanie się ona nowym centrum światowego handlu.W ramach epidemii COVID-19 wejście w życie RCEP przyczyni się również do poprawy zdolności handlu do przeciwstawiania się zagrożeniom.

Według raportu obniżenie ceł jest główną zasadą RCEP, a jego kraje członkowskie będą realizować liberalizację handlu poprzez stopniowe obniżanie ceł.Wiele taryf zostanie natychmiast zniesionych, a inne będą stopniowo obniżane w ciągu 20 lat.Obecnie obowiązujące taryfy będą ograniczone głównie do określonych produktów w strategicznych sektorach, takich jak rolnictwo i przemysł motoryzacyjny.W 2019 r. obroty handlowe między krajami członkowskimi RCEP sięgnęły około 2,3 bln USD.Obniżenie ceł w ramach tej umowy będzie miało skutki tworzenia i transferu handlu.Niska stawka celna pobudzi wymianę handlową o wartości blisko 17 mld USD między krajami członkowskimi i spowoduje przesunięcie handlu o wartości blisko 25 mld USD z krajów nieczłonkowskich do krajów członkowskich.Jednocześnie będzie dalej promować eksport o blisko 2% wśród krajów członkowskich RCEP o wartości ok. 42 mld USD.

Według raportu, oczekuje się, że kraje członkowskie RCEP otrzymają różne poziomy dywidend z tej umowy.Oczekuje się, że koncesje taryfowe będą miały większy wpływ na handel na największej gospodarce grupy.Ze względu na efekt transferu handlowego na obniżce ceł RCEP najbardziej skorzysta Japonia, a jej eksport ma wzrosnąć o około 20 mld USD.Umowa będzie miała również istotny pozytywny wpływ na eksport Australii, Chin, Korei Południowej i Nowej Zelandii.Ze względu na negatywny efekt transferu handlowego, koncesje celne RCEP mogą ostatecznie zmniejszyć eksport Kambodży, Indonezji, Filipin i Wietnamu, a część eksportu tych gospodarek ma trafić do innych krajów członkowskich RCEP.Ogólnie rzecz biorąc, cały obszar objęty niniejszą umową skorzysta z preferencji taryfowych RCEP.

W raporcie podkreślono, że wraz z dalszym rozwojem procesu integracji krajów członkowskich RCEP, efekt transferu handlu może ulec nasileniu, czego kraje spoza RCEP nie powinny lekceważyć.